هر ساله بسیاری از جوانان و نوجوانان با این تصور که مصرف سیگار یا قلیان باعث افزایش حجم صدا  یا همان بم شدن صدا میشه به این مخدر ها اعتیاد پیدا میکنند تا اثر گذاری صدا و کلامشون رو افزایش بدن . با کسب اطلاعات بیشتر راجع به توانایی های بی نظیر اندام صوتی متوجه خواهی شد که چه مواردی باعث آسیب و یا رشد و کاریزمای صدای تو خواهد شد. 

تار های صوتی ما برای اینکه حرکت مناسب داشته باشن و انعطاف کافی رو موقع تولید صدا برآورده کنند باید رطوبت کافی داشته باشند اما تاثیر دود بر تار های صوتی نتیجه خلاف این رو ثابت کرده. نیکوتین فارغ از اینکه در چه شکلی مورد استفاده بگیره چون از طریق تنفس منتقل میشه مستقیما بر تار های صوتی تاثیر داره و خشکشون میکنه.

دقیقا همین خشکی موقت تار های صوتی از طریق دود به تو در لحظه یک صدای نسبتا بم کاذب میده که برای لحظاتی تو سرمست از بم شدن صدات میشی اما این اتفاق دائمی نیست و مضرات آن بر تار های صوتی از بمی لحظه ای صدا بسیار بیشتر خواهد بود . مطمئن باش. من به عنوان شخصی که صدای زیر و لهجه شدیدی در دوران نوجوانی داشتم و همچنین هزاران نفر رو در دوره هام آنالیز کردم مصرف مواد مخدر هایی همچون سیگار رو برای رسیدن به یک صدای توانمند پیشنهاد نمیکنم.

چرا که خشکی تار های صوتی ناشی از مصرف مکرر و به مقدار زیاد مخدر هایی چون سیگار انعطاف صوتی که همون چاشنی اصلی یک صدای اثر گذار و سالم هست رو از تو میگیره و به جای اون گرفتگی های مکرر صدا ، خشکی حلق یا تولید خلط در گلو و ترشحات سینوسی رو برای تو به ارمغان میاره.

اگر تا قبل از خوندن این مقاله در طول روز مقدار زیادی سیگار یا قلیان مصرف میکردی نوشیدن آب رو به صورت مکرر در طول روز شروع کن تا رطوبت از دست رفته تار های صوتیت برگرده.

اما بهترین راهکار برای رسیدن به یک صدای قدرتمند و اثر گذار چیه؟

اگر از من میشنوی همین الان تمرینات ورزشی تقویت سرشانه و گردن رو شروع کن!

تقویت عضلات ناحیه حنجره و تار های صوتی باعث افزایش توان و کیفیت و همچنین حجم صوتی میشه و ضعف صدا رو تا حد قابل توجهی از بین خواهد برد.

اما در کنار ورزش تمریناتی پیشرفته و تسهیل شده با بازدهی بالا اما در گذر زمان و به شرط استمرار انجامشون ، کیفیت صوتی و همچنین گفتاری تو رو چندین برابر میکنه. تمرینات آوایی پرورش صدا و بیان با تقویت مستقیم اندام صوتی کیفیتی قابل توجه رو به صدای تو میده تا به صورت اصولی رشد صدا و بیان خودت رو شاهدش باشی

اما آس ترین تمرین افزایش حجم صدا چیه؟

باید یک سفر بی بازگشت به دیافراگمت داشته باشی . بدن تو مثل ظرف صوتی یک گیتار که در پشت سیم های گیتار قرار گرفته تا صدایی موزون و دلنشین رو تولید کنه برای تار های صوتی تو عمل میکنه پس با تغییر نحوه تنفس سطحی(تنفس با سینه) به تنفسی صحیح (تنفس شکمی یا همون دیافراگمی)  ظرف صوتی خودت رو بزرگ کنی تا حجم صوتیت افزایش پیدا کنه.

دیافراگم یک پرده عضلانیست که مثل یک پیستون سرنگ برای ورود هوا به داخل ریه ها عمل میکنه

دیافراگم زیر فضای ریوی قرار گرفته و هنگام دم (ورود هوا به داخل ریه ها) فضای ریوی رو افزایش میده و این دقیقا مثل این میمونه که یک ویلن رو تبدیل کنی به یک ویلن سل.

حالا بهم بگو ویلن صدای عمیق تر و پرتاب صوتی بیشتری داره یا ویلن سل؟

قطعا ویلن سل . چرا ؟ چون که ظرف بزرگتری به نسبت ویلن داره.

تنفس دیافراگمی شاهراه رسیدن به یک صدای سالم و اثر گذار هست.

هارمونی تمرینات پرورش صدا و بیان و در بدو اون تنفس دیافراگمی به علاوه همت و پشتکار تو ، اثر گذاری صدا و کلام تو رو در تمامی زمینه های شغلی و استعدادیابی و مصاحبه های کاری بالا خواهد برد.

برخی از این تمرینات پرورش صدا و بیان رو میتونی در پیج اینستاگرامی من yoosofemami پیدا کنی به صورت رایگان .

برای شروع تغییرات و دریافت تمرینات جامع پرورش صدا و بیان و توسعه فردی روی لینک زیر ضربه بزن.👇🏻

http://yoosofemami.com/product-6